GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ WE WROCŁAWIU
ZAPOWIEDŹ 2017!

STYCZEŃ 2017

 

Wystawa indywidualna Pawła Baśnika, laureata IV edycji konkursu "POSTAWY" organizowanego przez ASP Wrocław.

 

 

LUTY 2017

Wystawa Edyty Kowalewskiej & Martyny Pająk – laureatek VI Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew”


Galeria Sztuki Socato z Wrocławia od 6 lat organizuje ogólnopolski konkurs dla najmłodszych absolwentów wyższych szkół plastycznych  - Przegląd Młodej Sztuki „Świeża Krew”. Nieformalną tradycją jest organizowanie przez Galerię laureatom Przeglądu indywidualnej wystawy. Jest to naturalna kontynuacja działań galerii, która skupia się na promocji młodej, wartościowej i najciekawszej sztuki.
Edyta Kowalewska, laureatka Grand Prix w kategorii malarstwa VI edycji „Świeżej Krwi”  jest absolwentką Gdańskiej Akademii Sztuki Pięknych. Na wystawie zaprezentuje najnowsze prace będące kontynuacją cyklu dyplomowego „Obrazy / Obrusy otwarte”.
Martyna Pająk – laureatka Grand Prix w kategorii „formy przestrzenne”, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Na wystawie zaprezentowane zostaną jej prace rzeźbiarskie silnie związane z cielesnością, nawiązujące do najlepszych tradycji polskiej sztuki, a zarazem na wskroś nowoczesne ze względu na użyty materiał – żywicę.

 

 

MARZEC / KWIECIEŃ 2017

Wystawa zbiorowa

 

W 2012 r Instytut Architektury wydał książkę skandynawskiego myśliciela i architekta Juhani'a Pallasmy "Oczy skóry".  W "Oczach skóry" Pallasmaa dowodzi, że hegemonia wzroku pozbawiła nas wielopoziomowej percepcji i wskazuje na skórę jako istotny zmysł budowania obrazu w odczuwaniu rzeczywistości. Sztuka konceptualna wyzerowała wiele zmysłów, gloryfikując oko i intelekt jako najwłaściwszą drogę do rozumienia sztuki. Pozostając w obszarze rozważań Pallasmy prezentujemy prace odnoszące się do problemu haptyczności w podwójny sposób. Z jednej strony to obiekty domagające się dotyku, zachęcające do bezpośredniego kontaktu skóry z dziełem sztuki. Druga część to prace odnoszące się do skóry obrazu - do tkanki malarskiej, do ciała obrazu, ale też do obrazu ciała. Zmysłowa sztuka pobudza nasze pierwotne instynkty, pozwala na pełniejsze uczestniczenie w niewirtualnej rzeczywistości.

 

 

MAJ 2017

Wystawa Olgi Ząbroń & Mateusza Dąbrowskiego

 

Wystawa będąca kolejną odsłoną sztuki abstrakcyjnej, a konkretniej – abstrakcji geometrycznej. Abstrakcja geometryczna unika rozbudowanej dekoracji, narracji, bohaterów z zawiłymi historiami w tytule. Daleka jest od moralizatorstwa, komentowania. Gubi ślady polityki, nie chce mówić językiem codzienności. Tworzy własne kody, zdefiniowaną i niezależną przestrzeń.
Prezentowani artyści związani są z międzynarodową grupą artystów posługujących się językiem geometrii skupionych wokół kuratorki i historyka sztuki prof. Bożeny Kowalskiej. Tworzą jednak w różnych dyscyplinach. Olga Ząbroń jest malarką, Mateusz Dąbrowski tworzy obiekty graficzno-przestrzenne. Razem udowadniają, że sztuka abstrakcyjna daleka jest od zimnych kalkulacji, cyrkla i matematyki.

 

 

WRZESIEŃ 2017

VII Przegląd Młodej Sztuki „Świeża Krew”


To już 7 edycja ogólnopolskiego konkursu dla artystów kończących w danym roku studia na wyższych uczelniach artystycznych. Wystawa to prezentacja wyselekcjonowanych prac młodego pokolenia artystów. Wraz z sukcesem kolejnych edycji, rozwijamy projekt – w 2015 r. dodaliśmy nową kategorię „formy przestrzenne”; w 2016 r. podsumowując  5 wcześniejszych edycji razem z Muzeum Współczesnym Wrocław zorganizowaliśmy wystawę laureatów poprzednich edycji Przeglądu. Czas na nowe wyzwania!

 

 

LISTOPAD 2017

Wystawa indywidualna Łukasza Huculaka


Po prezentacji najmłodszej sztuki, jesienią czas na klasykę Socato. Tej jesieni zaprezentujemy najnowsze prace prof. Wrocławskiej ASP, artysty związanego od początku istnienia z naszą galerią – Łukasza Huculaka.